sobota, 28 września 2013

Zupa bakłażanowo-paprykowa z podsmażonymi pomidorami koktajlowymi

Całe dzieciństwo jadłam zupy. Obiad obowiązkowo składał się z zupy i drugiego dania. Ostatnio zdarza mi się coraz częściej do nich wracać za sprawą firmowej stołówki :) Domowa zawsze jednak smakuje lepiej - na przykład zupa bakłażanowo - paprykowa z podsmażonymi pomidorami koktajlowymi według przepisu Gordona Ramsaya z książki "Szef kuchni na każdą porę roku".

Składniki:
  • 4 średnie bakłażany,
  • liście z 1 świeżej gałązki rozmarynu,
  • 1 łyżka stołowa posiekanego czosnku, najlepiej młodego,
  • oliwa z oliwek, do smażenia,
  • 2 duże czerwone papryki,
  • 2 duże żółte papryki,
  • 1 szalotka, posiekana,
  • 2 gałązki świeżej bazylii,
  • 1 łyżka stołowa musztardy francuskiej,
  • 300 ml bulionu warzywnego lub lekkiego bulionu z kurczaka,
  • ok. 250 ml soku pomidorowego (opcjonalnie),
  • ok. 200 g pomidorów koktajlowych,
  • sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz

Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Obierz bakłażany ze skóry. Pokrój skórę w cienkie paski, a następnie drobną kostkę i odłóż na bok. Obrane bakłażany zawiń w folię aluminiową razem z igłami rozmarynu oraz czosnkiem. Piecz 45 minut, aż miąższ całkowicie zmięknie i się rozpadnie. Zachowaj soki. Na dużej patelni rozgrzej oliwę i gdy będzie gorąca, wrzuć na nią miękki miąższ bakłażanów. Smaż na dużym ogniu, tak by nabrały lekko przysmażonego smaku. Wymieszaj soki i dopraw solą oraz pieprzem. Przełóż z patelni i odstaw do ostygnięcia. Ustaw papryki pionowo na desce i wykrój z nich rdzeń z nasionami, posiekaj. Dodaj na patelnię dodatkową łyżkę stołową oliwy i gdy się mocno rozgrzeje, smaż szalotkę do zrumienienia. Wmieszaj papryki i smaż na dużym ogniu ok. 5 minut. Wrzuć bazylię, dodaj musztardę i bulion. Zagotuj całość i dopraw, zmniejsz ogień do minimum i duś 12-15 minut. Odstaw do ostygnięcia. Wyłów bazylię, przełóż uduszone papryki wraz z sokami do pojemnika robota kuchennego lub blendera. Dodaj bakłażany i zmiksuj na gładką masę. Zupa będzie dość gęsta. Jeśli chcesz ją rozcieńczyć, dodaj sok pomidorowy. Schłodź w lodówce. Na przybranie usmaż na rozgrzanej oliwie pokrojoną skórę z bakłażanów, aż będzie chrupiąca. Uważaj, by jej nie przypalić. Po usmażeniu osusz papierowym ręcznikiem. Wlej na patelnię jeszcze odrobinę oliwy i rozgrzej. Oddziel pomidory od kiści i smaż, by skórka lekko się przyrumieniła. Pomidory zaczną się lekko rozpadać, ale to dobrze. Osusz je po usmażeniu papierowym ręcznikiem. Sprawdź czy zupa jest doprawiona - powinna mieć ostry i pełny smak. Przelej ją do schłodzonych misek.



Do tej pory nie miałam szczęścia do dań z bakłażanem. Cieszę się, że mimo złych doświadczeń zdecydowałam się spróbować ponownie. Bakłażany co prawda piekły się prawie 2 godziny bo wciąż były twarde ale warto było poczekać. Co prawda zupa smakuje po prostu warzywami, dzięki dodaniu soku pomidorowego - rzeczywiście w stylu śródziemnomorskim jednak brak wyraziście wyczuwalnego smaku. Określenie "zupa będzie dość gęsta" nie odpowiada rzeczywistości - jest bardzo gęsta. Warto więc dodać sok a nawet więcej bulionu aby uzyskać pożądaną konsystencję. Nie należy się też przerażać kolorem upieczonego i podsmażonego bakłażana - szarość ładnie się łączy z kolorową papryką i sokiem pomidorowym. Pomidorki można smażyć według upodobania, zostawiłam je odpowiednio aby pękały pod łyżką już na talerzu. Zupę można podawać z bagietką lub ciabattą.

1 komentarz: