niedziela, 16 września 2012

Pici con ragu

Tym razem pici con ragu czyli toskański makaron pici z sosem mięsno - pomidorowym według przepisu z książki "Włoska wyprawa Jamiego" Jamiego Olivera.



Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 200 ml wody


Na sos ragu:

  • oliwa,
  • 1 czerwona cebula, obrana i drobno posiekana,
  • 2 ząbki czosnku, obrane i drobno posiekane,
  • 3 listki laurowe,
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu,
  • 500 g mielonej wołowiny lub cielęciny,
  • 4 puszki po 400 g podłużnych pomidorów,
  • sól morska i świeżo zmielony pieprz,
  • kawałek parmezanu do starcia


Wykonanie:
Wsyp mąkę do miski i dolej po trochu tyle wody, żeby otrzymać zwarte ciasto. Im bardziej suche będzie ciasto, tym łatwiej będzie je później rozwałkować. Posyp mąką dużą stolnicę i wyrabiaj ciasto przez ok. 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Owiń je folią spożywczą i włóż do lodówki, żeby odpoczęło. Oderwij od ciasta kawałek wielkości pomarańczy i na stolnicy posypanej niewielką ilością mąki utocz z niego rękami długi, cienki wałeczek. Kiedy osiągnie grubość ok. 2 cm podziel go na kawałki długości ok. 3 cm. Upewnij się, że stolnica jest sucha i oczyść ją z resztek mąki, która mogłaby utrudnić wykonanie makaronu. Przygotuj wilgotną ściereczkę do zwilżania dłoni. Weź jeden cienki (ok. 1 mm) drewniany szpikulec o dł. 15 cm i trzymając go za końce wciśnij w kawałeczek ciasta tak, jakbyś próbował przeciąć kluskę wzdłuż na pół. Wciśnij patyczek mniej więcej do połowy grubości ciasta. Następnie koniuszkami palców delikatnie utocz z ciasta cienką, podłużną kluskę wokół patyczka. Powinieneś otrzymać bardzo cienką makaronową rurkę, z patyczkiem w środku. Kiedy rurka będzie cieńsza od papierosa, przerwij utaczanie i bardzo ostrożnie wyciągnij ze środka drewniany szpikulec. Ułatwisz sobie pracę, jeśli będziesz delikatnie obracać patyczek w trakcie wyciągania. Postępuj podobnie z resztą ciasta, a otrzymane w ten sposób długie, cieniutkie rurki rozłóż do przeschnięcia na posypanej mąką tacy. W czasie, kiedy makaron schnie, możesz zająć się przygotowaniem sosu. Rozgrzej kilka łyżek oliwy w dość dużym rondlu, wrzuć posiekaną cebulę oraz czosnek i duś na małym ogniu przez ok. 10 min, aż będą miękkie i lekko przyrumienione. Dodaj liście laurowe, całą gałązkę rozmarynu, mielone mięso oraz pomidory. Dokładnie wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i duś powolutku pod przykryciem przez 2 godziny. Jeżeli sos zacznie przywierać do dna rondla, wlej odrobinę gorącej wody i starannie wymieszaj. Przypraw solidnie solą morską i czarnym pieprzem. Szczypcami wyłów i wyrzuć liście laurowe oraz rozmaryn. Wrzuć pici do garnka z osolonym wrzątkiem i gotuj przez 10-15 minut. Kiedy makaron będzie al dente, odcedź go i wymieszaj z gorącym sosem ragu. Dodaj trochę oliwy, a następnie spróbuj i ewentualnie przypraw do smaku. Podawaj z mnóstwem świeżo startego parmezanu.





Zrobiłam dwa podejścia do makaronu - pierwsze z mąki typ 450, z odpoczywaniem ciasta przez 2 godziny w lodówce, drugie - z mąką typ 500 i tylko godzinnym odłożeniem ciasta do lodówki. Za drugim razem kluski formowały się znacznie łatwiej. Co prawda nie udało mi się ładnie zakleić ciasta na patyczku zgodnie z przepisem ale zrobiłam to w inny sposób: patyczek (jak do szaszłyków) wbijałam w środek rulonika i na patyczku utaczałam kluskę. Gotowały się troszkę dłużej - 20 minut. Przygotowanie jest pracochłonne ale smak zupełnie inny niż standardowe spaghetti. Warto spróbować i sprawdzić.



1 komentarz:

  1. Ten przepis pasuje do organizowanej przeze mnie akcji http://zmiksowani.pl/akcje-kulinarne/jamie-oliver-przepisy-z-podrozy

    Zapraszam i pozdrawiam :)!

    OdpowiedzUsuń